Moje encyklopedie zahrady

ZELENINA

Výsevy a výsadba

Některé druhy zeleniny se mohou nebo i musí ( např. mrkev, ředkvička ) vysévat přímo        na záhony, jiné se pěstují z předpěstovaných  sazenic.

 

Výsev do volné půdy

Na připraveném záhoně si vyznačíme řádky a prohloubíme je motyčkou, vzdálenost volíme podle druhu pěstované zeleniny. Aby byly řádky opravdu rovné, použijeme znamenák nebo zahradnickou šňůru. Řádky pak naplníme jemně prosátým kompostem a vysejeme semena. Semena po vysetí zakryjeme tenkou vrstvičkou zeminy ( měly by být tak silná, jaký je průměr semínka ). Zeminu přitlačíme obrácenými hráběmi a opatrně zalijeme.

Důležitá je doba výsevu, která  je uvedena u každého druhu zeleniny na sáčcích s osivem. Jsou to údaje pouze orientační, my se musíme řídit hlavně počasí, které je každý rok jiné. Nevyséváme do mokré a neprohřáté půdy, hlavně na jaře.

CO MÁ KLÍČIT  A RŮST POTŘEBUJE TEPLO A VLÁHU.

I později vysetá semínka, je-li teplo a mají dost vláhy, rychle ztracený čas dohoní, naopak předčasně vysetá semena do studené půdy  buď nevyklíčí nebo rostlinky rostou špatně.

Půdu na vysetých záhonech musíme udržovat stále vlhkou, klíčící rostlinky potřebují trvale vlhké prostředí, nesmíme je nechat zaschnout.

Po vzejití rostlinky podle druhu buď protrháme nebo přepícháme ( pikýrování ), přepichujeme zpravidla ve stadiu dvou pravých lístků, rostlinku sázíme hned na nové místo, kořeny zaštípneme a nezapomeneme na zálivku.

Pro přepichování přímo na záhon je nejlepší zamračené počasí, kdy se i v půdě drží více vláhy.

 

 

Předpěstování sazenic

Choulostivější druhy zelenin předpěstováváme. Nejlepší prostory pro předpěstování jsou skleník nebo teplé pařeniště. Nemáme-li takové nebo alespoň světlou  vytápěnou verandu, je lépe si sadbu zakoupit. Nezapomene, že sadba předpěstovaná ve špatných světelných podmínkách je vytáhlá a nepřinese nám moc užitku.

Zeminu je nejlépe použít přesátou a propařenou, nebo speciální již připravenou zem pro výsevy a množení.

 

Osivo vyséváme do truhlíčků či jiných nádob podle druhu, celer např. již v lednu.

Po vzejití ve stádiu dvou pravých lístků přepícháme na větší vzdálenosti do jiných nádob nebo květináčků, některou zeleninu je lépe přepichovat i víckrát, nezapomeneme zaštípnout kousek kořene, podpoříme tím tvorbu kořenů.

Na záhony sázíme choulostivou zeleninu až po zmrzlých tj. polovina května.

Nezapomene sadbu před výsadbou otužovat, snížíme ve skleníku teplotu a větráme, aby si sadba zvykla na venkovní teploty, které jsou nižší.

Na záhony vysazujeme nejlépe za podmračeného počasí do sponu podle odrůdy, vyhloubíme lopatkou jamku, na dno přidáme trochu dobře rozleželého kompostu ( nehotový kompost by spálil rostlině kořeny), rostlinu zasadíme, zem okolo jemně přitlačíme a nezapomene na zálivku.Zaléváme vždy odraženou odstátou vodou, zvláště za dlouhotrvajících veder.

 

Přihnojovat začneme až když jsou rostliny dostatečně zakořenělé.

 

 

Záhony pro zeleninu připravujeme již na podzim předcházejícího  roku, půdu nakypříme rýčem nebo rycími vidlemi, rozhodíme polorozložený asi 3 měsíce starý kompost ve vrstvě asi 2 cm, všude tam kde budeme v příštím roce pěstovat plodiny s vysokými nároky na živiny rozhodíme organická hnojiva, nejvhodnější je dobře uleželý hnůj, který úspěšně nahradíme zeleným hnojením, granulovaný sušený hnůj, je lépe použít až na jaře. Kompost a hnojiva zapravujeme do nejvrchnější půdní vrstvy.

Na jaře záhony už jen lehce nakypříme a uhrabeme.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.