Moje encyklopedie zahrady

Ovocný sad

Ostré únorové sluníčko přes den a noční mráz poškozují kmeny ovocných stromů. Pokud předpověď počasí hlásí velké teplotní rozdíly, můžeme přes nízkou ovocnou stěnu přehodit bílou netkanou textilii. Když kmen natřeme vápenným mlékem, ochráníme jej před mrazovámi deskami.

Jestliže jsme to ještě nestihli očistíme kmeny stromů od staré borky, vezmeme lupu a podíváme se nenajdeme-li pod kůrou nakladená vajíčka nebo přezimující škůdce.

Nejlépe již začátkem února dokončíme generální úklid v domku s nářadím. Nabrousíme motyky a rýče. Zkontrolujeme drobné nářadí a také postřiky a hnojiva. Chybějící potřeby doplníme.

Rovněž si vyhradíme čas na důkladnou kontrolu uskladněného ovoce. Za teplých dnů sklípek s ovocem větráme, ale pozor teplota ve sklípku se musí udržet okolo dvou až pěti stupňů Celsia

Zkontrolujeme termín posledního očkování proti tetanu a myslíme také na očkování proti klíšťové encefalitidě. Alergici již od února sledují pylové zpravodajství o výskytu pylu v ovzduší z větrosnubných rostlin, například lísky.
Za suchého bezmrazého počasí můžeme prosvětlit koruny starších ovocných stromů. Při řezu respektujeme růst kosterních větví. Mají důležitý úkol: unést plodonosný obrost a odolat nepřízni počasí. Únor je poslední měsíc, kdy můžeme tvarovat korunku angreštu a rybízu. při teplotách nižších než -5°C odborníci řez ani průklest nedoporučují. Rány v průměru větší než 3cm zamazáváme stromovým balzámem.
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.