Moje encyklopedie zahrady

Zeleninová zahrádka

Dobří sousedé

V lednu je čas zamyslet se nad rozvržením zeleninových záhonů. Smíšený záhon zaručuje přísun zdravé a chutné zeleniny nepřetržitě témeř po celý rok. Jen jej musíme včas naplánovat.

Na smíšeném záhonu se průběžně v řádce i v řádcích vedle sebe střídají zeleniny tak, aby se příznivě ovlivňovaly. Při zařazování druhů se bere ohled nejen na odčerpávání živin           a výskyt chorob a škůdců, ale také na příznivý účinek látek vylučovaných kořeny či listy.         Ty blahodárně působí na sousdní výsadbu. Tyto látky odpuzují, nebo dokonce likvidují škůdce a příznivě ovlivňují půdu i zdravotní stav sousední rostliny. Proto se na smíšený záhon zařazují aromatické bylinky a některé další rostliny např. aksamitník či lichořeřišnice. Vzájemná biologická ochrana je zárukou vyššího výnosu. Každá rostlina má svou přátelskou či nepřátelskou rostlinu.

Ve smíšené kultuře dobře roste např. celer s okurkou či hlávkovým salátem, salátová čekanka s česnekem nebo cibulí, květák s brambory, koprem a červenou řepou. Kadeřávek se nejlépe rozvine vedle rajčat či červené řepy, ale nesnáší blízkost jahod, česneku              a cibule.

Na řádce vedke sebe lépe prospívá cibule s petrželí či špenátem, mrkev s ředkvičkou          či pórem, pastiňák se salátem k řezu, okurky s tyčkovými fazolemi. Červená řepa naopak nepřirůstá v blízkosti brukvovitých zelenin. Okurkám nesvědčí blízkost rajčat či ředkví

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.