Moje encyklopedie zahrady
Anketa
Kalendář
Zeleninová zahrádka
Na smíšeném záhonu se průběžně v řádce i v řádcích vedle sebe střídají zeleniny tak, aby se příznivě ovlivňovaly. Při zařazování druhů se bere ohled nejen na odčerpávání živin a výskyt chorob a škůdců, ale také na příznivý účinek látek vylučovaných kořeny či listy. Ty blahodárně působí na sousdní výsadbu. Tyto látky odpuzují, nebo dokonce likvidují škůdce a příznivě ovlivňují půdu i zdravotní stav sousední rostliny. Proto se na smíšený záhon zařazují aromatické bylinky a některé další rostliny např. aksamitník či lichořeřišnice. Vzájemná biologická ochrana je zárukou vyššího výnosu. Každá rostlina má svou přátelskou či nepřátelskou rostlinu.
Ve smíšené kultuře dobře roste např. celer s okurkou či hlávkovým salátem, salátová čekanka s česnekem nebo cibulí, květák s brambory, koprem a červenou řepou. Kadeřávek se nejlépe rozvine vedle rajčat či červené řepy, ale nesnáší blízkost jahod, česneku a cibule.
Na řádce vedke sebe lépe prospívá cibule s petrželí či špenátem, mrkev s ředkvičkou či pórem, pastiňák se salátem k řezu, okurky s tyčkovými fazolemi. Červená řepa naopak nepřirůstá v blízkosti brukvovitých zelenin. Okurkám nesvědčí blízkost rajčat či ředkví
Stačí postavit cibuli na na hrdlo širší láhve ( např. od kečupu) s vodou. Brzy zakoření a vyrazí chutná zelená nať.
Rovněž je načase vysít řeřich nebo naklíčný hrách, či nechat nabobtnat pšeničná zrna.
Už na podzim je dobré připravit si do sklpa květináč s trsem rašící pažitky, který nyní jen postavíme na parapet okna v teplé místnosti a začneme zalévat.
Milovníci pažitky postaví do sklepa celou přepravku pažitky a postupně odebírají trs za trsem. Trsy vysílené seřezáváním založíme zpět do přepravky a na jaře opět vysadíme na záhon, aby rostliny zesílily.
V petrželáku můžeme už od prosince trhat zelené lístky petržele a lístky celeru.
Vyséváme řídce rozhozem do propařené zeminy pro výsevy. Semena zakryjeme přes síto sypanou, tenkou vrstvou výsevné zeminy nebo vyzrálého propařeného kompostu. Výsev jemně zavlažíme mlžičkou a zakryjeme průhlednou fólií nebo sklem.
Do skončení sklizně pravidelně mlžíme, klíčící semena a mladé rostliny nesmějí zaschnout. Za 25-35 dní po výsevu, kdy rostliny dosáhnou výšky 8-10 cm můžeme sklízet.
Díky neutrální chuti mohou zeleninové lístky dekorovat najrůznější jídla.
Proto v zimních měsících v podvečer nebo brzy ráno rostliny přisvětlujeme speciálními lampami.
Lampy se zavěšují asi 50-60 cm nad rostlinami. Složení jejich světla je odlišné od běžných žárovek a zářivek.
Postup přípravy pařeniště
Asi do 50cm hlubokého základu pařeniště našlapeme vrstvu slamnatého hnoje nebo jiného organického materiálu. Na povrch rozhrneme dobře vyzrálý, prosetý kompost ve výšce 15-20 cm.