Moje encyklopedie zahrady

Balkonové a pokojové rostliny

Využijeme volného času za dlouhých zimních večerů a seznámíme se s nejvhodnějším druhem pomalu rozpustného hnojiva pro naše pokojové rostliny.

Hnojiva mají nejrůznější podobu: tyčinky, válečky, kuličky či tuhé tablety a také odlišné složení podle druhu rostliny a typu použití.

Hnojivo vybíráme podle nároků rostlin, které pěstujeme.
V obchodech najdeme pomalu rozpustná hnojiva pro pokojové rostliny ozdobné listem nebo květem, pro balkónové rostliny, pro dřeviny nebo pro rostliny vřesovcovité.
Hnojivo podle návodu zapravíme do zeminy na počátku vegetace, tj. koncem února nebo v březnu při přesazování rostlin. V návodu rovněž najdeme délku doby pomalého uvolňování živin. Bývá většinou od tří měsíců a déle.
Pokojové rostliny přestáváme hnojit na konci vegetačního cyklu asi koncem září až     v říjnu. Krátký den zpomaluje biochemické pochody v rostlině. V zimě trochu přihnojujeme jen pokojové rostliny, které kvetou. Živiny určené pro posílení květu        ( s vyšším obsahem fosforu ) rostlina snáze načerpá z hnojivé zálivky.

V lednu řada pokojových rostlin a přenosných exotů pocházejících z teplých a slunných oblastí trpí nedostatkem světla. Některé druhy, které tráví léto za severními okny, nyní přestěhujeme na jižní stranu za sluncem. Nemáme-li je kam přestěhovat, bude nutné přisvětlování speciálními lampami.
V suchých a horkých bytech jsou pokojové rostliny v zimě často napadány sviluškami.         Stačí přes rostlinu na dva až tři dny natáhnou plastový sáček a nepříjemní škůdci zahynou. Proti molicím zavěsíme žluté lepové desky
Pokojové rostliny i přezimující přenosné exoty v lednu každý týden očistíme od zaschlých, zažloutlých listů a výhonů. Přitom rostliny prohlédneme, zda nejsou napadeny chorobami nebo škůdci a včas zasáhneme. Zaléváme jen minimálně. Pravidelně prohlížíme i rostliny uložené ve sklepě.
Brambořík při pozorné péči může ještě dlouho po Vánocích kvést v chladu mezi okny.         Na vnitřní parapet jej přeneseme jedině v době velkých mrazů. Rostliny zaléváme dvakrát týdně do misky měkkou vodou s rozpuštěným hnojivem. Slunce a horký vzduch bramboříku škodí, proto rostlinu umístíme na severní nebo zastíněné okno s rozptýleným světlem.   Přes den vyžaduje teplotu 7-12 °C, v noci 5°C.
Po odkvětu omezíme zálivku, necháme brambořík zatáhnout a odneseme jej do sklepa.      V polovině léta hlízu přesadíme do kyselejší zeminy a probudíme k životu zálivkou.
O vánocích opět rozkvete.
Můžeme zkusit něco nového: v lednu nařežeme větvičky rybízu nebo angreštu, které již přešel mráz. Vložíme je do nádoby s vodou v teplé místnosti. V suchém bytě je jednou denně přestříkneme mlžičkou. Štětečkem opylujeme květy mezi sebou a za pár týdnů budeme sklízet zralé plody.
Kytice s lesklými plody je milým překvapením na svátečním stole.
Předpokladem nového kvetení azalky ( Rododendron simsii) je správná péče po odkvětu    a v podzimním období. Odkvetlé květy průběžně vyštipujeme. Rostliny nesmějí zaschnout, ale nesnášejí ani přelití. Po odkvětu rostlinu trochu přistřihneme. Přes léto květináč                i s rostlinou zapustíme do půdy s rašelinou na zahradě nebo velkého květináče na balkoně. Volíme pohostinné místo. Zaléváme jen měkkou vodou. Přihnojujeme hnojivy                      pro vřesovištní rostliny, ale jen do poloviny července.
Přes léto rostlina vytvoří květní pupeny. Před příchodem prvních mrazíků ji přeneseme            na chladný parapet severního okna ( teplota 8 až 10°C ). V horké a suché místnosti květy opadají. Později zvýšíme teplotu ( 15 až 18°C), což uspíší dozrání a rozvinutí květních pupenů. Rozkvetlou azalku necháme v teplé místnosti jen krátce. Po odkvětu ji přeneseme na chladný parapet s rozptýleným světlem. Jednou za dva až tři roky rostlinu na jaře přesadíme do květináče většího
asi o 1 cm. Použijeme kyselou půdu s rašelinou a hrabankou z jehličnatého lesa.
Rozkvetlé kamélie postavíme do chladné místnosti, nejlépe do ložnice. V suché a horké místnosti shodí květy a potom i listy. Zaléváme jen odstátou, měkkou vodou. Do začátku května je přihnojujeme hnojivy pro vřesovcovité rostliny. Přes léto ji zapustíme                      do rašelinového záhonu. Chladná ráne v září, kdy teplota klesá až k bodu mrazu, podpoří správný vývoj květních pupenů.
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.