Moje encyklopedie zahrady

Co je důležité v lednu

Naši předkové se řídili pranostikou: V lednu mráz těší nás, v lednu voda - věčná škoda.

Majitelé zahrad a zahrádek se z oteplení v lednu příliš neradují. Předčasně probuzené rostliny mohou poškodit pozdější mrazy. Přistínění rostlin a rozhození sněhu shrabaného z pěšinek zpomalí narašení rostlin.

Dny se pomalu prodlužují a noci nepatrně krátí. Péči o zahradu řídí počasí.

Chráníme dřeviny před sněhem a mrazem. Ze stálezelených druhů setřeseme mokrý sníh.

Sníh z pěšinek přihodíme na skalku, k pěnišníkům nebo k choulostivým druhům.

Za silně mrazivých dnů chráníme stálezelené druhy stínovkami. Za holomrazů zakryjeme půdu okolo rostlin rohožemi, chvojím nebo netkanou černou fólií. Za velkého tepla a následné oblevy přikryté rostliny částečně odkryjeme, jinak hrozí vyhnívání puků

Leden je ideální měsíc pro plánování prací na zahradě. Pokud jsme to ještě nestihli, nejprve na milimetrovém papíru v měřítlu 1 : 100 zeneseme tvar zahrady, základní cesty       a detaily záhonů v měřítku 1 : 50 nebo 1 : 25. Nyní je čas hledat ideální místo pro zeleninové záhony, odpočívadla ( na slunci, ve stínu, pro jednoho, pro dva, pro větší společnost), venkovní krb, dětský koutek, bazén ke koupání, okrasné jezírko, záhony růží, květinové záhony, skleníček, místo pro čtyřnohého kamaráda nebo třeba voliéru.

Šipkou si na plánku označíme světové strany a zakreslíme nejteplejší, nejvíce zastíněná a nejchladnější místa, převládající směr větru a zákoutí, která potřebují zakrýt ( sousedství vozovky, stěna garáže). Na malé zahradě ušetří mnohu místy popínavé rostliny.

Při navrhování nové zahrady nejprve sepíšeme přání členů rodiny. Další výběr se řídí podle našich časových, finančních a fyzických možností. Ty ovlivňují založení a následnou péči.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.