Moje encyklopedie zahrady

Zeleninová zahrádka

Pokud jsme to dosud nestihli, můžeme v prvních dnech května ještě vysévat kopr, kerblík     a saturejku. Je čas k výsevu ledového salátu, štěrbáku, pozdních košťálovin, růžičkové kapusty. Od poloviny května můžeme za teplého počasí vysévat keříčkové fazole, okurky patizony a kabačky na prokypřené, prohřáté záhony, vyhnojené kompostem.
Ve sponu, který odpovídá jednotlivým druhům zelenin, vyjednotíme vzešlé mrkve, petržele, cibule, ředkvičky a červené řepy. Přitom vytrháme i plevel a nakypříme půdu mezi řádky.
Od poloviny května můžeme rajčata vysazovat na venkovní záhon.  Pro zlepšení zdravotního stavu rajčat vysadíme do jejich blízkosti saturejku a bazalku. Rajčata vysazujeme mírně šikmo a hlouběji, než byla v kontejneru. Do jamky pod kořeny nasypeme lopatu kompostu a ke každé rostlině dáme opěrnou tyč..Rajčata vysazujeme na vzdálenost 50-60 cm. Kolem každé rostliny vytvarujeme hlubší mísu pro zálivku.
Larvy květilky zelné, pochmurnatky mrkvové, květilky cibulové a květilky všežravé se živí podzemními částmi mrkve, celeru, petržele, napadají cibuli a pór a vykusují klíčící dělohy dýní či fazolí a také napadají brambory a rajčata. Mouchy na jaře kladou vajíčka na povrch půdy v blízkosti zeleniny. Proto před kladením vajíček, na přelomu dubna a května, přikryjeme porost jemnou sítí. Proti larvám, které jsou už v půdě pomůže čtrnáct dní po výsadbě zálivka Basudinem 600 EC.
Potřebné živiny rychle dodají hnojiva v tekutém stavu namíchaná v předepsané koncentraci, například Biom nebo Kristalon. Půdu nejprve zalijeme čistou vodou a teprve potom hnojivou zálivkou. Kapalná hnojiva nenahradí základní vyhnojení pouze doplní chybějící živiny, obvykle stopové prvky.
Na venkovních záhonech můžeme okurky pěstovat na oporách nebo na mříži do výšky lidské postavy. Ušetříme místo na záhonech, chráníme tím také rostliny před zálivkou na list a tím napadí plíšní. Stačí výhony již od začátku pěstování vyvazovat vzhůru a postranní výhony zaštipovat.
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.