Moje encyklopedie zahrady

Ovocný sad

Půda okolo mladých stromků a keřů drobných bobulovin zůstane po celý rok rovnoměrně vlhká a kyprá, když ji nasteleme vrstvou nahrabaného listí, řezanky ze slámy a později posekané trávy. Nastýlka ušetří práci s odplevelováním a ve vyšších polohách chrání kořeny před mrazem. Před obnovením jarní nastýlky přidáme na záhon kompost. K malinám a rybízu jej můžeme namíchat s rašelinou. Lopata rašeliny na jaře může přijít i k ostatním ovocným dřevinám, jsou-li vysazeny v těžkých půdách.
V období sucha je nutné zalévat mladé ovocné stromky a bobuloviny, například jahody, rybíz, angrešt, jostu, zimolez kamčatský a maliny. Do zálivky můžete přisypat  i plné hnojivo rychlerozpustné ve vodě - například Kristalon
Vyvazováním maliníku k drátěnce předejdeme poléhání a vylamování plodících výhonů. Nejvíce se osvědčilo vyvazování do písmene V, při kterém se plodné výhony vyvazují k drátům šikmo, střídavě na obě strany. Tak mají dostatek slunce nové vyrůstající výhony i staré plodné výhony. V květnu u malin, které plodí dvakrát, vyřežeme slabé výhony.
Jahodníky namulčujeme řezanou slámou a kolíkem si označíme nejsilnější bohatě kvetoucí  a hustě olistěné jahodníky, z kterých budeme v létě odebírat sazenice.
Houbová choroba americké padlí pokrývá plody, listy a letorosty angreštu bělavými moučnatými povlaky, které později zhnědnou. Zasažené letorosty krní, listy se deformují a plody zasychají. Rychleji se šíří za teplého počasí a vyšší vzdušné vlhkosti.

Zásady prevence jsou: nepřehnojovat dusíkem, vysazovat na vzdušná místa a pravidelně prosvětlovat korunky. V případě výskytu použijeme vhodný postřik. Napadené letorosty odstřihneme a spálíme.

V květnu jsou zahradní borůvky citlivé na nedostatek vláhy. Po celé léto sledujeme vlhkost záhonů, až do doby zrání nesmí půda kolem borůvek vyschnout.. 

Hned na jaře přihnojíme borůvky hnojivem na borůvky nebo můžeme použít hnojivo na pěnišníky, vysoko je namulčujeme rašelinou a za suchého jara je pravidelně zaléváme.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.