Moje encyklopedie zahrady

Okrasná zahrada

Nejvhodnější doba pro průklest a řez keřů, které kvetly v předcházejících měsících, například zlatice, jasmínu nahokvětého, vřesovců, meruzalky krvavé, vilínu, zimokvětu, zimolezu nejvonnějšího, kaliny vonné a okrasných vrbiček, je tento měsíc. Předem se seznámíme s růstem dřeviny: u druhů, které mají rovnoměrný, přiměřeně hustý tvar, pouze odstraňujeme slabé, namrzlé, neduživé nebo suché větve. Jiné potřebují pravidelné prosvětlení, protože hustý keř málo kvete. Květen je také vhodný měsíc k prostříhání stálezelených keřů se širokými listy, například bobkovišeň. Zimostráz ( Buxus) snáší sestřih na jaře nebo ještě lépe na konci léta. Živé ploty z opadavých listnatých keřů stříháme až koncem čevna.
Nerozptylujeme výsadbu tulipánů po celém trávníku. Skupny vysadíme do cípů trávníku s nejúrodnější půdou tak, aby vytvořili iluzi volně navazujících skupin tulipánů. Pak budeme moci trávníkovou plochu sekat a zbývající plochy s tulipány posekáme až po zažloutnutí špiček listů. Tulipány do trávníku vysazujeme volněji ( oproti hustým výsadbám do záhonů) sazečem cibulovin. Pod cibulku nejprve hodíme lopatku kompostu promíchaného s pomalu působícím hnojivem a na ni přidáme trochu říčního písku. Tulipány můžeme na jeře i na podzim přihnojit hnojivem pro cibuloviny. Takto vysazené tulipány pokvetou nejméně deset let. Vysazujeme jen nenáročné odrůdy s pevnými stonky a výraznými květy. Samovolně se snadno rozrůstá žlutokvětý tulipán lesní ( Tulipa sylvestris).
Jedovatá šťáva narcisů je příčinou rychlého uvadání ostatních květin v aranžmá. Narcisy před aranžováním nařezejte již večer a postavte je na noc do větší nádoby s vodou. Z konečné části stonků se jed řeznou stranou vyloučí do vody. Naopak kytice naarnžovaná pouze z narcisů vydrží mnohem déle, když po nastříhání květů ostrými nůžkami podržíte narcisy květy směrem dolů, aby ve stvolu zůstalo co nejvíce slizové šťávy. Květy vydrží osm až deset dní.
Předpěstované rostliny okrasného tabáku vysazujte až koncem května, kdy už nehrozí chladné noci. Není-li příznivé počasí nebo je-li chladno a deštivo, odložte výsadbu až na začátek června.
V květnu přihrnujeme rostliny hrachoru, aby se později, až vyrostou, navyvracely. Hrachor vysetý koncem dubna déle pokvete. Nevyséváme hrachor stále na stejné místo. Jakmile rozkvetou jeden až dva květy v květenství, mužeme hrachor řezat do vázičky.
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.