Moje encyklopedie zahrady

Okrasná zahrada

Červen je v okrasné zahradě asi nejkrásnější měsíc - většina rostlin je v plném růstu a velké množství jich je i v plném květu.

Vyjímku tvoří jarní cibuloviny a na jaře kvetoucí hlíznaté rostliny, které pomalu ukončují vegetaci.

Vyšší trvalky jako je např. ostrožka (Delphinium),řebříček (Achillea) nebo vzrůstnější odrůdy hlíznatých jiřinek (Dahlia) je nutné v červnu stáhnout špagátkem, aby se nerozklesly,jinak zcela ztratí svou okrasnou hodnotu a ještě utlačí okolo rostoucí druhy.
Pro vydatnost květů růží je musíme alespoň jednou týdně pořádně zalít. Růže milují svěží vzduch a při tomto opatření nám květy déle pokvetou. Ani na přihnojování plným hnojivem bychom neměli zapomenout.

Správným řezem odkvétajících růží (nikoli již okvetlých a suchých) podpoříme vytvoření nového a silného výhonu. Zasychající květy nejsou na keřích hezké a vysilují ho. Odstraníme je co nejdříve, jakmile zavadají, a to u velkokvětých růží hned nad prvním pravým pětičetným listem pod květem. Z paždí tohoto listu brzy vyroste nový výhon s novým květem.

Dokončujeme řez tvarovaných živých plotů i jiných tvarovaných okrasných dřevin a topřeváně jarně kvetoucích.
V okrasné části zahrady ostřiháváme odkvetlá květenství např. šeříku, nebo rostliny po odkvětu tvarujeme pro kompaktnější růst i k podpoře nasazení květních upenů pro příští rok.

U pěnišníků a opadavých azalek lze po odkvětu také odstraňovat odkvetlá květenství, avšak se zvýšenou opatrností, aby nedošlo k poškození pupenů právě těsně pod vlastním květenstvím. Odstraňování je účelné především u vzrůstnějších opadavých azalek skupiny Knap Hill.

Neustále sečeme, zavlažujeme a přihnojujeme trávníky a pokračujeme ve vypichování širokolistých plevelů.
I v tomto období ( jako téměř celý rok) lze vysazovat jehličnaté i listnaté dřeviny pěstované v nádobách, v kontejnerech, pokud jsme to nestihli dříve. Nutností je ovšem zaručit dostatečnou zálivku, popřípadě i zastínění před slunečními paprsky.
Je začátek léta, můžeme začít s množením keřů bylinnými řízky ( jeden ze způsobů, jak získat nové rostliny). Tímto způsobem však nelze rozmnožovat všechny dřeviny a v podmínkách, které jsme schopni vytvořit pro zakořeňování bylinných řízků, se toto množství ještě snižuje. Přesto však zůstává početná skupina dřevin, na kterých si můžeme vyzkoušet zahradnickou dovednost.
V červnu se začínají objevovat letní přísušky a je třeba zalévat především nově vysazené rostliny. Ty zaléváme menšími dávkami vody častěji, naopak stromy a keře méně často ale vydatněji.

Na přísušky jsou velmi citlivé například vřesovištní rostliny.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.