Moje encyklopedie zahrady

Zeleninová zahrádka

Výsevům, případně výsadbě zeleniny by měl předcházet plánek, jak se budou s ohledem na minulý rok střídat během vegetace jednotlivé druhy zelenin. Druhy náročné na živiny, například tykve, okurky, celer, zelí a pór vysazujeme po zeleném hnojení zarytém na podzim.

Po nich mohou následovat méně náročné druhy. Dodržujeme zásadu, že zeleniny ze stejné čeledi se nevysévají po sobě ( například po zelí ředkvičky nebo po póru cibule).

Zvolíme takový systém pěstování zeleniny, který nám bude nejvíce vyhovovat s ohledem na čas a naše fyzické síly.

Plány si schováme, poslouží nám jako vodítko pro další roky

Ještě v prvních dnech března můžeme narovnat do lísek nebo obalů od vajec rané brambory k naklíčení. Hlízy by měli mít hmotnost nejméně 60-100g. Narašení probíhá asi 30-40 dní při teplotě 12-14°C

Brambory k narašení nikdy nestavíme na plné slunce

Ještě dřívější sklizeň získáme ze zakořeněných brambor v bedničce s kyprou zeminou

Semena teplomilných zelenin vzcházejí při teplotě 20-30°C, později jim stačí teplota okolo 14°C, Včasným snížením teploty po vzklíčení podpoříme tvorbu kořenů i vitalitu mladých rostlin.

Důsledkem vyšší teploty a nedostaku světla je vytáhlá, světle zelená sadba s měkkými pletivy, která snadno podléhá houbovým chorobám.

 U rostlin které vzcházejí při teplotě 18-25°C, po vzejití snížíme teplotu na 8-12°C

Dbáme na to, aby zejména v noci byla v místnosti, kde jsou výsevy umístěny mnohem nižší teplota.

Jakmile mladé rostlinky vytvoří bohaté kořeny a první listy, múžeme teplotu ještě více snížit. Výsevy unísťujeme na místa s dostatečným přílivem slunečního světla. Pozor však na sluneční úpal

Brzké výsevy rajčat na přelomu února a března, určené pro výsadbu silnějších kontejnerovaných sazenic nebo do skleníku či foliovníku, trpí v těchto měsících nedostatkem světla. Proto je lépe vzklíčenou sadbu přisvětlovat.

Semena vyséváme 1-2 cm hluboko, pro venkovní pěstování bez přisvětlení až od poloviny března. Osivo vzklíčí za osm až dvanáct dní. K vyklíčení potřebuje teplotu kolem 16°C.

Před výsevem můžeme semena namočit na 12-15 hodin namočit do vody o pokojové teplotě. Semena můžeme také na 10 minut namočit do kozlíkového výluhu ( čajová lžička drcených kořenů a listů se v 1l vody vyluhuje 24 hodin) aby lépe klíčila

Meloun cukrový vyséváme v březnu. Do konce dubna jej pěstujeme v kontejnerech v teplém pařeništi a na přelomu dubna a května jej vysadíme do dobře vyhnojené půdy.

Sklízíme na přelomu srpna a září

Pro pěstování ve skleníku nebo foliovníku můžeme ještě v prvních dnech března vysít papriku do bobtnavých nebo rašelinových květináčků.

Ty nám usnadní pozdější přesazování

Nezapomeňme na pravidelný sběr plodů, podporuje tvorbu nových květů a zvyšuje sklizeň

Petržel vyséváme každý rok na jiné místo.

Pokud bychom ji vyseli na stejné místo, nebude prospívat

Vyséváme hned začátkem března, jakmile rozmrznou a oschnou záhony

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.