Moje encyklopedie zahrady

TULIPA - TULIPÁN

Tulipány najdeme snad v každé zahrádce. Jsou to velmi oblíbené jarní květiny. Mají bohatou a pestrou paletu jemných i výrazných barevných odstínu a kombinací, rozmanité tvary květů, liší se i vzrůstem a velikostí rostlin.

Vyšší zahradní druhy tulipánů sázíme do skupinek do předzahrádek, na záhony společně s trvalkami a dvouletkami.

Vysoké druhy jsou nejhezčí vznášejí-li se jejich květy nad dvouletkami například maceškami nebo pomněnkami.

Nízké a rané botanické druhy můžeme vysadit v malých či větších skupinkách přímo do trávníku, protože odkvetou a jejich listy zatáhnou dříve, než je třeba trávník sekat, případně volíme travnaté kouty v zahradě, které začneme sekat až po zatažení listů tulipánů.

Pokud pěstujeme tulipány k řezu, je nejlépe je vysadit někam stranou, například na záhon do zeleninové zahrádky. Květy řežeme před úplným rozvitím, když už je poupě vybarvené, ale květ se ještě neotevřel, nejlépe ráno nebo večer. Řežeme je ostrým nožem, nikdy je neodlamujeme, protože roztřepaný a poškozený stonek snadno zahnívá a květy pak snadno uvadají. Trvanlivost řezaných květů prodloužíme šikmým řezem, chladným prostředím a častou výměnou vody ve váze. Pomáhá také přidání cukru do vody. Květy ořezáváme nejvýše se dvěma listy, abychom umožnili cibulím zdravý růst a dostatečné vyzrání.

VÝSADBA Cibule tulipánů sázíme na podzim během října, aby stačily do příchodu mrazů zakořenit. Vzdálenost cibulí by se měla rovnat nejméně trojnásobnému průměru cibule. Sázíme je dosti hluboko, po ulehnutí by měla být vrstva půdy nad nimi nejméně 10 cm, u velkokvětých odrůd 15-20 cm. Při mělké výsadbě trpí cibule kolísáním teplot, suchem i nedostatkem živin.


NÁROKY Na stanoviště nejsou tulipány náročné, dávají přednost slunečné poloze chráněné před větrem. V polostínu se rostliny vytahují a na větru se mohou, zvláště velkokvěté odrůdy zlomit. Půda jim vyhovuje lehčí, hlinitopísčitá a hlinitá humózní, mírně zásadité reakce. Nesnášejí půdu těžkou a zamokřenou, ale ani půdu čerstvě vyhnojenou chlévským hnojem! Před výsadbou hnojíme dobře rozleželým kompostem.
PÉČE V předjaří, když se začnou objevovat špičky lístků přihnojíme plným hnojivem. Během růstu odstraňujeme plevele a za sucha zaléváme. Na zálivku nezapomeneme hlavně v období růstu stonku, tehdy mají rostliny největší spotřebu vláhy.
Po odkvětu odštípneme ještě před opadem okvětních lístků celý květ s kouskem stonku, zbytek stonku a listy necháme zatáhnout, to znamená zežloutnout a seschnou, teprve pak je odstraníme, což bývá tak v červnu. V této době rostliny záhon spíše hyzdí, ale kdybychom odstranili listy dříve rostlina by si z nich nenačerpala sílu a živiny do příští sezony. Nevzhledné listy můžeme zamaskovat vhodnou kombinací výsadby s trvalkami, které začnou vyrůstat po odkvětu tulipánů a žloutnoucí listy zakryjí. Můžeme také celý trs tulipánů s velkým kořenovým balem vyrýt a přesadit někam do kouta zahrady.
Zahradní druhy tulipánů bychom měli každý rok ( nejpozději za 2-3 roky) v červnu vyrýt ze země, cibule očistit, uskladnit v suchu a na podzim znovu zasadit na nové místo. Lépe nám pokvetou a ještě si je namnožíme.

CHOROBY A ŠKŮDCI


VIROVÁ PESTROKVĚTOST
při slabším napadením bývají květy žíhané, při silnějším znetvořené

VIROVÁ NEKROZA Světlé skvrny na listech podél nervatury, napadené rostliny zakrňují a pletiva zasychají.

Ochranou proti virovým chorobám je včasné odstranění a likvidace napadených rostlin i cibulemi, aby se choroby nerozšířily i na zdravé rostliny. Nákazu mohou přenášet i mšice,
proto je třeba je důkladně likvidovat.


PLÍSEŇ ŠEDÁ poznáme ji již na cibulích, mají pod slupkou vpadlé šedohnědé skvrny. Takové cibule vyřadíme a spálíme. Na rostlinách se plíseň projevuje načervenalým zbarvením a zkroucením listů. Pokud je neodstraníme i s cibulí, objeví se hnědošedý povlak podhoubí a výtrusů. Vítr je pak roznese po zahradě a choroba se rychle šíří, zvláště za vlhkého počasí.

ŠKŮDCI nejhoršími škůdci jsou myši a hryzci, kterým tulipánové cibule chutnají, vzácné druhy vysazujeme do plastových ochranných košíčků


NEJLEPŠÍ OCHRANA JE PREVENCE
• Střídáme místa výsadby
• Vysazujeme jen zaručeně zdravé cibule
• Sázíme raději do řidšího sponu
• Nepřehnojujeme dusíkem
• Rostliny pravidelně prohlížíme a napadené i s cibulemi odstraníme a spálíme

Kvetou většinou začátkem dubna, velikost je podle kultivarů 25-40 cm, hodí se pro rychlení, na záhonech kvetou dlouhou dobu, vdrží dlouhou dobu ve vázách.

Vyžadují výsluní, teplo, půdu mírně suchou až čerstvou, pokud možno písčito-hlinitou, bez humusu. Nikdy je nesázíme do zamokřených půd!

Velmi rané tulipány, v průměru 20 cm vysoké, hodí se na výsadbu do skupin, dlouho kvetou plnými a velmi otevřenými květy, připomínající lekníny
Kvetou středně raně, jsou okolo 50 cm vysoké, květy mají jednoduché kuželovité, později zaokrouhlené

je to nejrozšířenější skupina, která zahrnuje několik tisíc odrůd

Kvetou uprostřed tulipánové sezony ke konci dubna a začátkem května, květy mají obří na silných stoncích
Kvetou na konci tulipánové sezony, hodí se k řezu i na záhony, jsou vyšší, i 60-70 cm
Květy mají elegantně protáhlé do špiček, většinou prohnuté zpět, kvetou těsně před skupinou jednoduché pozdní, jsou vysoké 40-50 cm i více

hodí se na záhony i k řezu

Výška rostlin dosahuje až 1 metr, květy jsou velmi velké. Mají typicky liliovitý tvar. Lístka lehce žíhané
Květy s krajkovými až třepenitými okraji okvětních plátků
Zelenokvěté tulipány mají jednoduché květy s výraznými zelenými středovými žebry okvětních plátků. Mají charakteristiky triumf hybridů a jednoduchých pozdních tulipánů.

Jsou vyšší ( 40-50 cm) a nižší ( 20-30cm)

Mají velmi plné, baňkovité květy, kvetou středně raně, výška okolo 40 cm
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.